Wyniki badań
1. Raport - pobierz
2. Instrukcja badań - wersja 1 - pobierz
3. Zestawienie rusztowań zbadanych w województwie mazowieckim (zad.4) - pobierz
4. Zestawienie rusztowań zbadanych w województwie lubelskim (zad.5) - pobierz
5. Zestawienie rusztowań zbadanych w województwie łódzkim (zad.6) - pobierz
6. Zestawienie rusztowań zbadanych w województwie dolnośląskim (zad.7) - pobierz
7. Zestawienie rusztowań zbadanych w pozostałych województwach (zad.8) - pobierz
8. Skrócony opis modelu oceny ryzyka wystąpienia sytuacji potencjalnie wypadkowej na rusztowania z wynikami badań 120 rusztowań - pobierz
9. Materiały konferencyjne z II Konferencji Naukowo-Technicznej Rusztowania - pobierz
• klikamy prawym klawiszem myszki w ekran,
• z paska, który się rozwinie wybieramy „Nowy”,
• z kolejnego rozwiniętego paska wybiearmy „Skrót”,
• korzystając z przycisku „Przeglądaj” (lub podobnego w zależności od systemu) wskazujemy lokalizację pliku „Dokumentacja wypadku.exe”,
• naciskamy przycisk „Dalej”,
• naciskamy przycisk „Zakończ”.
Podczas uruchamiania programu system może zapytać o zgodę na wpis w rejestrze. Należy wybrać odpowiedź tak. Po uruchomieniu programu wybieramy zakładkę „Karta wypadku” lub „Protokół wypadku”. Przy wyborze zakładki należy kierować się opisami. Podczas wypełnia dokumentów niektóre okienka wymagają przejścia do dodatkowej zakładki, która pojawia po kliknięciu w pole. Dotyczy to opisu wypadku w „Karcie wypadku” i „Protokole wypadku” oraz przyczyn wypadku w „Protokole wypadku”. W takiej sytuacji należy wypełnić dane w dodatkowej zakładce i zatwierdzić. Dane można w każdym momencie poprawić, klikając w pole i wchodząc w odpowiednią zakładkę. W przypadku przerw w pracy nad dokumentacją należy pliki zapisywać. Po wypełnieniu kart należy wybrać polecenie „Utwórz HTML”. Powstanie plik z rozszerzeniem *.htm, który należy otworzyć w przeglądarce internetowej i wydrukować.
Program był wielokrotnie testowany, ale nadal mogą wystąpić błędy. W przypadku problemów z programem można się zwrócić o pomoc, pisząc maila na adres e.blazik@pollub.
1. Robert Bucoń, Analiza ilościowo-jakościowa rusztowań budowlanych stosowanych w Polsce
2. Bożena Hoła, Anna Hoła, Tomasz Nowobilski, Marek Sawicki, Mariusz Szóstak, Wpływ wybranych czynników na wypadki z udziałem rusztowań budowlanych
3. Krzysztof Czarnocki, Elżbieta Czarnocka, Indywidualna percepcja ryzyka na stanowiskach pracy z wykorzystaniem rusztowań budowlanych
4. Krzysztof Czarnocki, Elżbieta Czarnocka, Damian Być, Eye-tracking w ocenie kultury bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie budowlanym
5. Kazimierz Wasilczyk, Dobór sprzętu transportu pionowego wspierającego montaż rusztowań – praktyka
6. Michał Pieńko, Aleksander Robak, Adriana Borowa, Praktyczne metody weryfikacji stanu rusztowań
7. Andrzej Misztela, Badania elementów konstrukcyjnych rusztowań i deskowań w IMBiGS
8. Andrzej Misztela, Nowy program szkolenia monterów rusztowań
9. Agata Czarnigowska, Przepisy a praktyka: czego brakuje naszym rusztowaniom?
10. Ewa Błazik-Borowa, Jarosław Bęc, Tomasz Lipecki, Paulina Jamińska-Gadomska, Wpływ czynników technicznych na bezpieczeństwo i komfort użytkowania rusztowań
11. Iwona Szer, Obciążenia klimatem osób pracujących na rusztowaniach
12. Jacek Szer, Predyktory wystąpienia sytuacji niepożądanej podczas pracy na rusztowaniu
13. Paweł Górski, Świadoma praca na wysokości – jak podnieść jakość szkoleń
14. Anna Rawska-Skotniczny, Elżbieta Nowicka-Słowik, O odbiorach technicznych rusztowań w kontekście uprawnień budowlanych
Problemy przedstawiane w referatach spotkały się z dużym zainteresowaniem a w trakcie konferencji toczyła się burzliwa dyskusja na temat bezpieczeństwa pracy na rusztowaniach. Na podstawie referatów oraz problemów poruszanych na sali konferencyjnej można wyciągnąć następujące wnioski:
1. Rozwój technik budowlanych powoduje, że rusztowania budowlano-montażowe są konstrukcjami coraz wyższymi i mogą mieć skomplikowaną konstrukcję. Dlatego konieczna jest zmiana prawa a właściwie utworzenie zasad prawnych w zakresie funkcjonowania rusztowań, w tym projektowania, odbiorów rusztowań i nadzoru w czasie ich funkcjonowania.
2. Zakres szkoleń, związanych z rusztowaniami (szkolenia monterów, szkolenia do pracy na wysokości, szkolenia z użytkowania środków ochrony indywidualnej, szkolenia stanowiskowe BHP, szkolenia okresowe BHP), powinien być zweryfikowany.
3. Projekty rusztowań powinny podlegać regulacjom, dotyczącym odpowiedzialności projektantów, określającym jakie osoby mogą wykonywać projekty, w odniesieniu do jakich konstrukcji nie trzeba wykonywać projektów i zakresu obliczeń. Poza dotychczasowym uwzględnianiem obciążeń statycznych w stanach granicznych nośności należy również analizować dynamiczne właściwości rusztowań i stany graniczne użytkowania, z tym związane.
4. Rusztowania są środkiem ochrony zbiorowej, ale w trakcie ich montażu i demontażu rusztowań należy stosować środki ochrony indywidulanej. Podobna sytuacja zachodzi, gdy rusztowania nie ma pełnych zabezpieczeń, np. z powodu kształtu obiektu wokół, którego stoi. Obecnie brakuje jednoznacznych wytycznych, do jakich elementów należy wpinać podzespoły łącząco-amortyzujące. Dążenie do zmniejszenia ceny poręczy, a więc zmniejszanie nośności samej poręczy i mocowania do stojaków, niestety prowadzi do tego, że poręcze nie zawsze mogą być wykorzystywane do wpięcie podzespołu łącząco-amortyzującego.
5. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych nakazuje stosowanie e na rusztowaniach instalacji piorunochronnej. Tego typu instalacja zabezpiecza budynek, ale może zagrażać osobom znajdującym się na rusztowaniu, dlatego należy podjąć działania w celu weryfikacji tego przepisu.
6. Rusztowania mają zapewnić bezpieczeństwo pracownikom. W ramach projektu PBS3/A2/19/2015: „Model oceny ryzyka wystąpienia katastrof budowlanych, wypadków i zdarzeń niebezpiecznych na stanowiskach pracy z wykorzystaniem rusztowań budowlanych” ORKWIZ opracowano metodę oceny rusztowania ze względu na ten aspekt. To narzędzie może służyć firmom do poprawy bezpieczeństwa w pracy na rusztowaniach oraz do kontroli rusztowań w trakcie użytkowania.
7. Bezpośrednio z wyników badań w projekcie „Model oceny ryzyka wystąpienia katastrof budowlanych, wypadków i zdarzeń niebezpiecznych na stanowiskach pracy z wykorzystaniem rusztowań budowlanych” można wyciągnąć następujące wnioski:
a. Zaledwie kilka procent spośród badanych rusztowań zostało zmontowanych na podstawie projektu indywidualnego mimo, że w większości przypadków rusztowania nie były rusztowaniami typowymi. Obliczenia statyczno-wytrzymałościowe rusztowań wykazały, że 40% rusztowań nie spełnia warunków stanu granicznego nośności.
b. Dodatkowym obciążeniem pracowników jest dyskomfort użytkowania rusztowania z powodu drgań konstrukcji. Właściwości dynamiczne badanych rusztowań powodują także wzrost wytężenia konstrukcji z powodu oddziaływań dynamicznych. Jest to efekt zarówno nieprawidłowego montażu jak i zmian, jakie zachodzą podczas eksploatacji. Podczas realizacji projektu stwierdzono, że 110 rusztowań ze 120 badanych rusztowań było podatnych na wzbudzenie drgań przez poruszających się pracowników i urządzenia na nich pracujące.
c. Należy wprowadzić badania podłoża gruntowego przed montażem rusztowań. Ze względów praktycznych należałoby to zrobić w odniesieniu do rusztowań o wysokości powyżej 10m.
d. Należy rozpowszechnić wśród monterów praktykę stosowania kotew typu V.
e. Warunki pracy na rusztowaniach związane z klimatem w Polsce są bardzo niekorzystne. Ponieważ nie można uniknąć tych wpływów, to należy przyjrzeć się organizacji pracy na rusztowaniach tak, aby zmniejszyć oddziaływania środowiska na pracowników.
f. Dużym zagrożeniem dla bezpieczeństwa pracowników na rusztowaniach jest ciągła wymiana kadr, wynikająca z sytuacji na rynku pracy.
g. Nienajlepsza jakość kształtowania rusztowań ze względu na przepisy BHP i wygodę użytkowania rusztowania może być wynikiem braków w szkoleniach monterów rusztowań lub zapominaniem wiedzy zdobytej w trakcie szkoleń. Dlatego należałoby się zastanowić nad możliwościami weryfikacji uprawnień monterów.
h. Istnieje możliwość sprawdzania jakości szkoleń stanowiskowych i okresowych BHP poprzez zastosowanie urządzenia Eye-tracker. To urządzenie wskazuje na jakich elementach koncentruje się wzrok pracownika. W wyniku szkolenia powinna nastąpić poprawa koncentracji na polu roboczym.
i. Rusztowania o okresie eksploatacji powyżej 6 miesięcy powinny podlegać kontroli w zakresie: geometrii (inwentaryzacja geodezyjna), jakości podłoża gruntowego (badania sondą dynamiczną lub płytą statyczną), częstości drgań swobodnych (pomiar przyspieszeń).
j. Zespół projektu ORKWIZ może służyć pomocą służbom Państwowej Inspekcji Pracy w ocenie rusztowań w aspekcie bezpieczeństwa.
k. Istnieje konieczność kontynuacji badań, które rozpoczęto w ramach projektu ORKWIZ.