Opis projektu ORKWIZ

Celem projektu jest opracowanie modelu oceny ryzyka katastrof budowlanych, wypadków i zdarzeń niebezpiecznych na stanowiskach pracy z wykorzystaniem rusztowań budowlanych, w szczególności podczas prac budowlanych. Aby efekty projektu były łatwo dostępne i szerzej przydatne dla użytkowników, wyniki badań i model oceny ryzyka zostaną opracowane w formie programu komputerowego, zawierającego bazę danych oraz stwarzającego możliwość określania ryzyka pracy na rusztowaniu lub w jego otoczeniu. W ramach projektu planuje się ocenę prawdopodobieństwa wystąpienia sytuacji niepożądanych prowadzących do rozwoju sytuacji potencjalnie wypadkowych, wypadków i katastrof budowlanych jako efekt synergii przyczyn i czynników. Zostanie zbudowana wielowymiarowa macierz czynników technicznych, społecznych, organizacyjnych, zewnętrznych i wewnętrznych, która metodą analizy wieloczynnikowej umożliwi utworzenie hierarchii związków przyczynowo-skutkowych pomiędzy różnymi czynnikami. Efektem końcowym będzie określenie grup czynników ryzyka oraz ich opisanie m.in. za pomocą grafów, następnie powiązanie przyczynowo-skutkowe z określeniem ich siły powiązania z wykorzystaniem metod statystycznymi a dzięki temu znaczne zwiększenie bezpieczeństwa ludzi w trakcie prac budowlanych z wykorzystaniem rusztowań.

W ramach projektu zostanie zrealizowanych 15 zadań:

1. Opracowanie, weryfikacja i walidacja narzędzi badawczych oraz adaptacja i weryfikacja procedur badawczych w zakresie środowiska pracy (WBiA PL)

2. Opracowanie, weryfikacja i walidacja narzędzi badawczych w zakresie zbierania danych archiwalnych (WBLiW PWr)

3. Opracowanie, weryfikacja i walidacja narzędzi i procedur badawczych w zakresie ocen stanu technicznego rusztowań i wykonywania pomiarów oddziaływań środowiskowych (WBiA PL)

4. Badania rusztowań budowlanych w województwie mazowieckim (WBiA PL)

5. Badania rusztowań budowlanych w województwie lubelskim (WZ PL)

6. Badania rusztowań budowlanych w województwie łódzkim (WBAiIŚ PŁ)

7. Badania rusztowań budowlanych w województwie dolnośląskim (WBLiW PWr)

8. Badania rusztowań budowlanych w pozostałych województwach (WBiA PL)

9. Analiza skuteczności zastosowanych metod badawczych i ewentualna ich korekta (WBAiIŚ PŁ)

10. Analiza wyników badań obciążenia fizycznego i neuro-psychicznego oraz percepcji ryzyka i zachowań montażystów rusztowań, pracowników pracujących na rusztowaniach i w strefie zagrożenia połączona z monitoringiem (WZ PL)

11. Ocena stanu technicznego rusztowań budowlanych oraz monitoring przestrzegania przepisów BHP w kształtowaniu konstrukcji (WBIA PL)

12. Analiza czynników i oddziaływań środowiskowych na rusztowania i zatrudnionych pracowników (WBAiIŚ PŁ)

13. Badania przyczyn wypadków i katastrof budowlanych na podstawie dokumentów archiwalnych (WBLiW PWr)

14. Analiza wyników badań i modelowanie wystąpienia zagrożeń z udziałem rusztowań (WBAiIŚ PŁ)

15. Opracowanie bazy danych i oprogramowania jako narzędzi do określania ryzyka wystąpienia sytuacji potencjalnego wystąpienia katastrof budowlanych, wypadków i zdarzeń niebezpiecznych na stanowiskach pracy z wykorzystaniem rusztowań budowlanych (WBiA PL)