Opis zadania nr 4. Badania rusztowań budowlanych w województwie mazowieckim

Wykonawca zadania:

Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej


Okres realizacji:

Od 2016-03-01 do 2018-05-31


Cel zadania:

Wykonanie pomiarów na 24 rusztowaniach w woj. mazowieckim, określenie liczby użytkowanych rusztowań w poszczególnych miesiącach oraz badania dokumentów archiwalnych, dotyczących wypadków przy pracy na rusztowaniach i katastrof budowlanych


Opis zadania:

zadanie składa się z trzech części:

a) badania rusztowań, ich otoczenia i użytkowników na terenie budów,

b) badania liczby użytkowanych rusztowań w kolejnych miesiącach,

c)badania dokumentów archiwalnych.

Ad. a) Najbardziej pracochłonne są badania na budowach.Będą prowadzone przez zespół 7-osobowy. Podstawowym okresem obserwacji będzie tydzień 7 dniowy. Dodatkowo dla każdego rusztowania badania i obserwacje będą, w miarę możliwości, wykonywane podczas montażu i demontażu rusztowania. Badania obejmują: badania kwestionariuszowe oraz obserwacje, którym będą podlegali pracownicy wokół rusztowań, montażyści rusztowań i użytkownicy rusztowań. W zakresie badań instrumentalnych wykorzystane zostaną dostępne metody oceny wydatku energetycznego, obciążenia statycznego i ewentualnie stanu zdrowia, w tym parametrów biochemicznych uznawanych za markery stresu, dedykowane do poszczególnych analizowanych stanowisk pracy, w sposób ograniczający do minimum możliwość wystąpienia błędu II rodzaju i jednocześnie nie stwarzający dodatkowej niedogodności dla pracownika. Wykorzystane zostaną także techniki obserwacji i rejestracji zdalnej z zachowaniem anonimowości pracowników. Badania samych rusztowań rozpoczną się ich inwentaryzacją. Podczas inwentaryzacji, oprócz określenia geometrii rusztowania, będą zbierane takie dane jak: zgodność konstrukcji rusztowania z przepisami BHP, zgodność montażu rusztowania z dokumentacją producenta lub projektem technicznym rusztowania, jakość wykonania połączeń, liczba, lokalizacja, rodzaj i wielkość uszkodzeń, pomiary imperfekcji w zmontowanym rusztowaniu i możliwość wystąpienia zmian podczas eksploatacji, badanie podłoża, badanie kotwienia rusztowania, w tym przed jego demontażem. Badania parametrów oddziaływań środowiskowych obejmie: obserwację rusztowań w celu określenia obciążeń użytkowych i ewentualnych okresów, w których nie zastosowano się do kryterium dopuszczalnych obciążeń dla danego rusztowania, pomiary temperatury, opadów i prędkości wiatru, pomiar oświetlenia, pomiar hałasu, pomiar odkształceń, pomiary przyśpieszeń punktów pomiarowych.

Ad. b) Powyżej opisane badania dadzą pełne informacje o 24 rusztowaniach i ich sposobie eksploatacji. Te badania zostaną uzupełnione zliczaniem rusztowań, użytkowanych w poszczególnych miesiącach z terenu miasta Warszawa i w wybranych 5 miejscowościach województwa o liczbie mieszkańców powyżej 10tys.

Ad. c) Natomiast same przyczyny i skutki wypadków i katastrof budowalnych w województwie z okresu 5 lat będą wynikiem analizy archiwów OIP, PIP, WINB, GUS.